Makaleler » Blog » ABANOZ AĞACI

ABANOZ AĞACI

ABANOZ AĞACI

Abanoz, tropikal bölgelerde yetişen bazı ağaçlardan elde edilen odundur.

Oldukça sert yapıdadır ve çok iyi cila tutar.

En içteki öz bölümünün simsiyah olması nedeniyle birçok ülkede siyah renk anlamında kullanılır.

Genellikle Afrika’nın Kuzey ve Kuzey Doğu bölgelerinde yetişen abanoz ağacı, çiçekli ağaçlar sınıfında yer alır. Mevsimsel olarak yaprak dökme ve çiçek açma döngüsüne giren abanoz ağacı (dalbergia melanoxylon), genellikle orman veya ağaç topluluğu oluşturmaz. Yarı kurak, tropikal iklim ve ılıman iklim gibi birçok ortamlarda yetişmeye elverişlidir. Rengi, dayanıklılığı, sertliği ve iyi cila tutma özelliği dolayısıyla, uzun yıllar önce başlayan abanozdan tesbih yapımı ise günümüzde de yaygındır .

Genellikle rakımın 1.000 metre ve üstünde olduğu alanlarda daha fazla gelişim gösterir. Abanoz ağacı sıcak havayı seven bir karakteristiğe sahiptir. Eski çağlardan bu yana değerli kabul edilen abanoz, pek çok kralın asa ve tahtının yapımında ve çeşitli heykellerde kullanılmıştır.

Bu özellikleriyle öbür odunlara hiç benzemediği için eski çağlardan beri çok değerli sayılmıştır.

Rengi, dayanıklılığı, sertliği ve iyi cila tutma özelliği dolayısıyla, uzun yıllar önce başlayan abanozdan tesbih yapımı ise günümüzde de yaygındır.

Ayrıca ağacın yetişmesi için öze bir toprak yapısı da gerekmez. Abanoz, gerekli iklim ve yükselti sağlandığında kumludan killiye birçok toprak çeşidinde gelişimini sürdürebilir. Geniş gövdesi ve simsiyah rengi ile tanınan abanoz ağacından elde edilen malzemenin, siyaha yakın renkte ve ağır olanı “en iyi” kabul edilir. Tesbih yapımında kullanılan malzeme ise ağacın orta bölümünden 30 - 100 cm çapında kütüklerden elde edilir.

Abanoz ağacının en dikkat çeken özelliği koyu kırmızı ile siyah arasında değişiklik gösteren ve birçok ara tona sahip rengidir. Renginin bu denli dikkat çekici olması, abanozun sıkça tercih edilen bir ahşap hammaddesi olmasını sağlar. Ayrıca Abanoz ağacı, sahip olduğu ses oluşturma özellikleri ile enstrüman yapımında da sıkça tercih edilir. Derin bir bass ve tiz elde edilmesi gereken enstrümanlarda abanoz ağacı rahatlıkla kullanılabilir. Enstrümanlar üzerinde genellikle klavye ve burgu parçaları üzerinde kullanılır. Ayrıca tanbur, lavta, ut, gitar gibi saz çeşitlerinin tabla ve yanlık kısımları da abanozdan imal edilebilir. Abanoz tesbihleri de vazgeçilmez ürünlerdir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

KAMPANYALARDAN HABERDAR OL!

Tüm yeniliklerden, fırsat ve kampanyalardan bilginiz olsun


Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4