Makaleler » Blog » OLTU TAŞI NEDİR?

OLTU TAŞI NEDİR?

OLTU TAŞI NEDİR?

Oltu taşı en bilinen doğal taşlardan biridir. Oldukça kolay işlenebilir olmasıyla genellikle ziynet eşyası ve takı olarak da kullanılmaktadır. Günümüzde özellikle tesbih yapımında sıklıkla kullanılan bir taştır. Erzurum ve civarında çıkarılan siyah renkli bir taştır. Yörede yapılan incelemelerde; Oltu Taşı İşlemeciliği ve çeşitli kuyumculuk tekniklerinin uygulanmasıyla; tesbih, yüzük, kolye, küpe, yaka iğnesi, kravat iğnesi ve kol düğmesi gibi ürünlerin üretildiği belirlenmiştir.

Ürünlerin yapımında; Oltu Taşının tek başına kullanılmasının yanı sıra; altın, gümüş gibi madenlerin çeşitli kuyumculuk teknikleri ile işlenmesi ve Oltu Taşı ile bir arada kullanılmasıyla da bu sanat uygulanmaktadır. Oltu taşı işlendikçe sertleşen bir yapıya sahiptir. 

Orta çağlarda kutsal sayılan sandık yapımında ve kolay işlenebilir olmasıyla heykel yapımında kullanıldığı bilinmektedir. Ülkemizde de Oltu, değerli taşlar arasına alınmasıyla birlikte rezervinin az, çıkarılmasının zor olması nedeniyle maliyetleri yüksektir. Oltu tesbihler gümüş ya da altın ile işlenerek daha da değerli hale gelebilmektedir. Yapımı uzun uğraşlar gerektiren oltu tesbihlerin ihracaatı yapılarak ülke ekonomisine büyük katkılar sağlanabilmektedir.

Her ne kadar Oltu taşından diğer takı aksesuarları ( yüzük, kolye, bileklik, küpe, )yapılsa da Oltu taşı, tespihin üretiminde adeta temel malzemedir. Gerçek Oltu taşından üretilen tesbihler 300 Türk lirasından başlayıp 3 bin liraya kadar çıkabilmektedir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

KAMPANYALARDAN HABERDAR OL!

Tüm yeniliklerden, fırsat ve kampanyalardan bilginiz olsun


Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4